Zateplení lze považovat za „oblečení“ stavby. Má nejen estetickou, ale i ochrannou funkci. Zároveň pomáhá regulovat výměnu páry mezi objektem a prostředím.
„Na základě výsledků z výzkumného centra VivaPark víme, že důvodem pro zateplení stavby není jen úspora energie, ale i teplotní útlum. Ten způsobuje, že se dům v létě nebude příliš rychle přehřívat a během zimy rychle ochlazovat. Jde o základ tepelné pohody, „říká technická poradkyně společnosti Baumit Jana Mančíková.
Výsledkem zateplení je mnohem stabilnější vnitřní prostředí, což prospívá zdraví obyvatel. Přitom nezáleží na tom, zda si stavíte dům z keramických tvárnic, cihel, betonu, dřeva nebo pórobetonu. Zateplení přináší výhody pro každý stavební materiál.
Vědci z výzkumného centra VivaPark porovnávali vnitřní povrchovou teplotu a vnitřní teplotu vzduchu s venkovní teplotou při zatepleném a nezatepleném domě.
Výsledky ukazují, že povrchová teplota stěn v nezatepleném domě byla výrazně nižší než vnitřní teplota vzduchu. Tento nenápadný detail přitom výrazně mění tepelný komfort v interiéru. Platí, že čím vyšší povrchovou teplotu stěn dosáhneme, tím méně musíme topit, přičemž stále budeme pociťovat tepelnou pohodu.
Vliv teploty interiéru a stěn na tepelnou pohodu. (Zdroj: Baumit)
Zateplením zvyšujeme povrchovou teplotu vnitřních stěn a rozdíl mezi jejich teplotou a teplotou místnosti zůstává nízký. Platí to bez ohledu na použitý stavební materiál.
Vzhledem k stavební materiál je však třeba zvolit tloušťku izolace tak, aby rozdíl teploty na vnitřním povrchu stěn a teploty vnitřního vzduchu nebyl větší než dva až tři stupně Celsia. Při větším rozdílu teplot totiž vzniká proudění vzduchu, lidově „průvan“. Není sice výrazný, ale pociťujeme ho jako pocit nepohody.
Jak kombinovat stavební materiály a zateplení?
Na trhu je možné vybrat si z celé řady stavebních a izolačních materiálů a každý z nich má své výhody.
„Ze zkušenosti tvrdím, že na Slovensku pasivní rodinný dům běžných rozměrů z nezatepľovaného zdiva neuděláte,“ říká architekt František Lehocký.
Proto pokud chcete stavět dům s moderními nároky na úsporu energie, bez zateplování se neobejdete. Neexistuje však nejdokonalejší stavební materiál ani nejméně vhodný.
Důležité je dbát na užitné vlastnosti jednotlivých materiálů a vyskládat si stavbu tak, aby dokonale splňovala vaše potřeby, očekávání a nároky na zdravé bydlení.
„Nelze určit, že na některý typ stavebního materiálu je vhodný jen některý typ zateplení. Rozhoduje, což je pro majitele objektu prioritou. Někdo vyžaduje nižší hmotnost, lepší prodyšnost a někdo menší tloušťku izolantu, „dodává Mančíková.
Pokud budete stavět obvodové stěny z masivních konstrukcí a z materiálů jako beton nebo cihla, které disponují větší objemovou hmotností, počítejte s tím, že se pomaleji vytopí.
Na druhé straně v létě využijete jejich schopnost chlazeny vnitřní vzduch a v zimě zase schopnost akumulovat teplo. To oceníte i při výpadku topení, ale i při samotné regulaci topení. Ráno topnou teplotu můžete snížit a večer po návratu domů z práce, bude stále příjemně teplo.
V současnosti oblíbené montované dřevostavby se na rozdíl od masivních konstrukcí velmi rychle vytopí, ale také rychle ztrácejí teplo.
Jsou ideální jako víkendové domy. Při využití na trvalé bydlení je třeba uvažovat o tepelné izolaci, která zabrání letnímu přehřívání. Zde se jeví jako ideální izolace z dřevních vláken.
Právě na tyto rozdílné vlastnosti materiálů je nutné myslet při výběru zateplovacího systému, aby byla výsledkem správně nastavena tepelná pohoda i cirkulace pár.
Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.