Krb do domácnosti a v interiéru: jak si dobře vybrat ten správný?

euro

Domů si zařizujeme také doplňky. Některé jsou jen dekorativní, jiné mají i praktickou funkci. Patří sem i krb, který interiéru dává příjemné teplo a pohodlí. Podívejme se na jeho výhody v závislosti na typu zařízení a místnosti.

Typy interiérových krbů
Existují čtyři typy krbů: tradiční, elektrické, plynové a biokrby. Ty první potřebují ke svému provozu palivové dřevo. Druhý běží na elektřinu, třetí na plyn a poslední ocení kapalné palivo.
Váš výběr konkrétního krbu závisí na osobních preferencích, místě a rozpočtu. Zároveň si můžete vybrat krb do jakékoli místnosti: od velkého obývacího pokoje ve venkovském domě až po menší prostor v městském bytě.

Ohniště se už dávno nespojuje jen s přísnými klasickými interiéry či tradičním rustikálním stylem. Vybrat si můžete rozličné modely krbů do každé místnosti, ba dokonce i malá high-tech ložnice se může pyšnit krbem. Kov s tepelně odolným sklem, s rohovými a se zavěšenými konstrukcemi se klidně vejde i do interiéru městského bytu.

Klasický krb
Pro velké domy je vhodný masivní typ zdobený nádherným obkladem kolem krbu, který zabírá značnou část stěny. V tomto případě se design stává ideálním doplňkem luxusu. Krb by měl také kontrastovat se stěnou, do které je zabudován, díky čemuž se pak stává centrem místnosti.

Elektrický komfort
Klasický krb z cihel, jehož obklad mohou nejen v tomto svátečním období zdobit i stylové doplňky s originálním potiskem na hrníčky, jsme si stručně představili. Instalace elektrického modelu je však oproti těm tradičním mnohem méně namáhavá. Elektrický krb nepotřebuje ani komín či ventilační systém. Důležitá je jen elektrická zásuvka a vhodné místo.
Umělé elektrické krby fungují v tichém provozu. Výrobci nabízejí modely se simulovaným kouřem, s osvětlením pro 3D efekt a funkcí čištění vzduchu. Elektrické krby si však ptají dost energie a oheň v nich se vizuálně liší od toho skutečného. Přesto šíří kolem sebe útulnost a vyhřejí prostor až 20 m². No a sílu „plamene“ lze nastavit dálkovým ovladačem.

Plynové teplo
K instalaci takového krbu ve venkovském domě budete potřebovat povolení plynárenské služby. Metan, propan či butan se dodává z hlavního systému. Krb můžete napojit na plyn v lahvích, ale pro jejich uskladnění musí být v interiéru vyčleněna zvláštní místnost.
Intenzita ohně se reguluje jako na sporáku. Montáž však vždy provádějí pouze odborníci. Materiály pro plynový krb mohou být méně odolné vůči teplu než ty tradiční, neboť teplota hoření v něm je nižší.

Moderní biokrb
Hlavní výhodou biokrbů oproti tradičním zařízením je efekt skutečného ohně a absence potřeby digestoře. Jsou bez kouře, sazí a zápachu. Ohniště je obvykle vyrobeno z nerezavějící oceli, jako palivo se používá ethylalkohol. Hořením vzniká jasný oheň, který prostor poněkud i ohřívá a nevyzařuje škodlivé látky.
Biokrby jsou velké i miniaturní, dokonce i stolní. Jsou stacionární a nevyžadují instalaci, takže se dají zapálit i v malém bytě. Který z nich si vyberete, záleží na vás a výhodách, jaké od tohoto moderního a funkčního doplňku očekáváte. Omezovat se ale díky široké nabídce vůbec nemusíte.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora