Jak vybrat hotovost v zahraničí? První banka stopa sdírání bankomaty

euro

Na dovolené v zahraničí vám dojde hotovost a kartou se zaplatit nedá. Peníze si můžete vybrat v bankomatu, ale pokud si nedáte pozor, může se tento úkon pořádně prodražit.

V turistických resortech, v hotelích, exotických destinacích či na festivalech typu Oktoberfest v Mnichově bývají osazeny bankomaty, které nepatří bankám. A firmy, které je provozují, si strhávají za jejich použití nemalý poplatek.

Klient tak zaplatí nejen bance, která je vydavatelem karty, ale i provozovateli bankomatu. Jde o takzvaný surcharge poplatek, tedy o přirážku. Výběry z takových bankomatů mají specifické podmínky a firmy při nich využívají zejména nevědomost turistů.

Poplatek může tvořit buď fixní částka nebo procento z vybírané částky (nejčastěji pět až deset procent). Část provozovatelů informuje o poplatku na obrazovce bankomatu, ale není to pravidlem. Klient si tak nejednou až v internet bankingu všimne, že z účtu mu ubylo výrazně více peněz, než vybíral.

První banka již zakročila

Proti takovým poplatkům zakročila na Slovensku jako první mBank. Klient si může nastavit v aplikaci zákaz výběru ze zahraničních bankomatů, pokud za něj cizí banka nebo firma provozující bankomat účtuje poplatek.

„Pokud si klient v aplikaci zvolí možnost, že odmítne výběry z bankomatů, které si za něj účtují poplatek, bude takový výběr automaticky zamítnut,“ tvrdí mBank.

V případě, že se i tak rozhodne pro výběr s poplatkem, může si v aplikaci tuto službu deaktivovat nebo najde jiný bankomat, který takový poplatek neúčtuje.

A Flourish data visualization
Pět tipů jak vybírat peníze v zahraničí

  1. Z mateřské banky

Pokud klient potřebuje vybrat hotovost v zahraničí, měl by se v první řadě snažit najít bankomat téže bankovní skupiny, do které patří jeho domácí banka.

Jde například o Erste (Slovenská spořitelna), Intesa Sanpaolo (VÚB), KBC (ČSOB) či Raiffeisen Bank (Tatra banka). V bankomatech mateřských bank nejsou buď žádné poplatky, nebo se pohybují v několika desítkách centů.

  1. Vyšší částku méně často

Pro poplatky se nevyplatí vybírat nižší částky a příliš často. Některé banky, například zmiňovaná mBank, od toho klienta nepřímo odrazují. Při výběru nad 70 eur doma nebo v zahraničí si neúčtují poplatky. Jinak mají banky výběry v zahraničí zpoplatněny.

Slovenská spořitelna za výběr z bankomatu jiné banky v zahraničí v jiné měně účtuje poplatek šest eur. Navíc klient musí zaplatit poplatek za zpracování transakce konverzním kurzem, který je ve výši dvou procent z vybírané částky (maximálně tři eura).

Jiné banky mohou mít konverzní poplatek skrytý už ve směnném kurzu. Při výběru sto eur je tak v případě České spořitelny celkový poplatek osm eur, a to v něm není započítán surcharge poplatek od provozovatele bankomatu, který může být klidně dalších pět eur.

  1. Raději debetní kartu nebo Revolt

Pokud máte kreditní kartu, výběry hotovosti v jiných měnách jsou z hlediska poplatků ještě vyšší. Platí tak obecné pravidlo, že na výběry se používá jednoznačně debetní karta.

Další možností je při výběru z bankomatu v zahraničí využít kartu od společnosti Revolt, která v aplikaci umožňuje vytvářet si podúčty v cizích měnách. Je tak možné vytvářet si účty v chorvatských kunách, maďarských forintech nebo v českých korunách. Jde o celkem 150 jmen.

Služba umožňuje vybírat peníze z bankomatu měsíčně do výše 200 eur, aniž musel klient platit poplatky nebo provize (kromě surcharge poplatků některých správců bankomatů). Při převodu na cizí měny v aplikaci se využívají aktuální konverzní kurzy platné v mezibankovních sazbách, takže klient ušetří.

  1. Pozor na DCC

V zahraničí si třeba dávat pozor i na službu DCC (Dynamic Currency Conversion), kterou využívá část bankomatů. Ty klientovi při výběru nabídnou dvě možnosti – zúčtování transakce za okamžitý kurz v lokální měně, například v chorvatských kunách nebo zúčtování později jménem účtu, ke kterému je karta vydána. Tedy v eurech.

Na první pohled je to užitečná služba, vždyť proč platit v cizí měně, když si můžete vybrat tu, která je vám bližší, tedy eura? Právě na to se však provozovatelé spoléhají.

Když si zvolíte jinou než místní měnu, transakce se provede podle směnného kurzu, který určuje poskytovatel bankomatu. A to nikdy není výhodné. Rozdíl může být až 12 procent.

  1. Pozor na skrimming

Obzvláště velký pozor si třeba dát na podezřele vypadající bankomaty bez loga banky či na ty, které jsou umístěny na netradičních místech, upozorňuje Sdružení pro bankovní karty. Nebezpečí podezřele vypadajících bankomatů je zejména v „skimmingu“, který spočívá v zkopírování dat obsažených na platební kartě.

„Takto získané údaje dokáží zloději použít k vytvoření falešné karty a platit ní v zahraničí,“ tvrdí sdružení. Údaje z karty se prodávají i na černém trhu.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora