Je nejvyšší čas: jak je třeba připravit chalupu a zahradu na zimu

euro

Připravit chalupu na zimu možná teď není váš hlavní úkol. Většina z nás by zřejmě raději trávila volný čas jinak než údržbou svého domu. Realita však nepustí: chcete-li připravit svůj dům a zahradu na zimní živly, nemůžete otálet.

Aby dům zůstal v dobré kondici
Každoroční kontrola domu před zimou je důležitá iz krátkodobého i dlouhodobého hlediska. „Přesvědčte se, zda je dům dobře utěsněn. Důkladnou a pravidelnou kontrolou předejdete skrytým poškozením a nežádoucím finančním nákladům,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení zahrad obchodního řetězce Hornbach.
• Střecha
Zřejmě nejdůležitější částí domu, kterou je třeba zkontrolovat před příchodem špatného počasí, je střecha. U střech z pálené krytiny hledejte uvolněné, poškozené nebo chybějící tašky. Důkladně prověřte také těsnění kolem komína či jiných střešních doplňků. Nezapomínejte ani na kontrolu protisněhových prvků, okapů a svodů.

Při kontrole povrchu plechové střechy si všímejte prasklin, olupování povrchové vrstvy či zduřeniny. Mimořádnou pozornost věnujte hranám střechy. Ploché střechy jsou náchylné k zatékání, proto pravidelně kontrolujte chrliče, žlaby, izolace prostupů a klempířské prvky. Včasná oprava menších poškození zabrání vzniku rozsáhlejších a nákladných poruch.

• Dveře
„Skvělý způsob, jak zazimovat dveře, je dát pod ně těsnící lišty,“ pokračuje odborník. Poznamenává, že mohou výrazně zabránit vniknutí průvanu, chladu a prachu do domu. Máte-li již těsnicí lišty nainstalovány, každý podzim a jaro zkontrolujte, zda nejsou opotřebované nebo zda v nich nejsou mezery, a v případě potřeby je vyměňte.

• Okna
Podobně jako u dveří je důležité zkontrolovat i všechna těsnění oken. Netěsnost poznáte jednoduše: pokud najdete kondenzát mezi skly oken, znamená to, že těsnění je narušeno. Těsnost oken lze zlepšit použitím speciálních těsnění určených pro okna.

house model 3d render

• Potrubí
Před příchodem prvních mrazů nezapomeňte vyklepat poslední kapky vody z hadic a uzavřít zahradní vodovodní kohoutky. Předejdete tak popraskaným potrubím. Zkontrolujte také izolace na potrubích, která jsou v blízkosti vnějších stěn.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora