Poradíme vám, jak doma oživit podlahy z různých materiálů

euro

Podlaha v domácnosti musí něco vydržet. Chodíme po ní, přenášíme nábytek, leccos nám na ni občas spadne. Vždy je proto lepší zvolit materiál, který je odolný a nebude se rychle opotřebovávat. Jak správně pečovat o nášlapnou vrstvu podlahy, aby krytina vydržela co nejdéle?
Běžná rutina, jako zametání, mytí a vysávání, je samozřejmá a tyto práce nelze nikdy úplně vypustit. Tradiční čištění však nemusí vždy stačit, z důvodu opotřebení je proto důležitá i pravidelná údržba. Aby podlaha vydržela co nejdéle, je třeba vybírat odolné krytiny.

„Obnovit opotřebovanou podlahu není možné u všech druhů materiálů. Obecně platí, že kompletně zrenovovat lze pouze dřevěnou podlahu. Správnou péčí a vhodnými přípravky můžete však prodloužit životnost i jiných podlah,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin obchodního řetězce Hornbach.
Podlaha-Hornbach-1-X.jpg

Dřevěné podlahy
Dřevo jako přírodní materiál je vhodné do všech typů interiérů, ale třeba mít na paměti, že není ideální pro vlhké místnosti. Důležitou součástí udržování krásy každé dřevěné podlahy je její ochrana před nežádoucím poškozením.
Jednou z hlavních věcí, na které není třeba zapomínat, je okamžité utírání rozlitých tekutin. Vrchní vrstvy laku nebo oleje podlahu zpočátku ochrání, ale pokud se tekutina nechá vsáknout do dřeva, může způsobit nenapravitelné škody. Zásadní výhodou dřevěných podlah oproti jiným materiálům je možnost kompletní renovace. Pokud je podlaha opotřebovaná, nastal čas zasáhnout a nanést nový nátěr.

„Dřevo neustále pracuje, proto se doporučuje dřevěnou podlahu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovný nátěr nezahrnuje broušení. Jedná se o nanesení další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část podlahy, aby se jí vrátil lesk. V domácnostech nanášejte na dřevěné podlahy lak, na chalupách, kde kolísá, raději tvrdý lak,“ říká odborník z Hornbachu. Tento postup pomůže prodloužit životnost vaší podlahy o mnoho let.
U starých či mimořádně poškozených podlah bude třeba opravit spáry a povrch důkladně obrousit. Následně naneste na povrch speciální lak, který se postará také o zatažení spár.

Laminátové podlahy
Pravidelné čištění a správná údržba zaručí, že laminátové plovoucí podlahy zůstanou čisté a lesklé. Pokud však použijete nesprávné čistící prostředky nebo důkladně neodstraníte nečistoty z povrchu, podlaha může začít vypadat matně. Pokud se to stane, je třeba laminátové podlahy hloubkově vyčistit pomocí teplé vody a jemného čistícího přípravku.
„Vyhněte se používání abrazivních nebo agresivních čistících prostředků, protože ty poškozují vrchní vrstvu laminátu a způsobují ztrátu lesku. Čas od času natřete povrch podlahy přípravkem určeným výhradně pro plovoucí laminátové podlahy. Zvýší lesk a ochrání horní vrstvu,“ vysvět.

Korkové podlahy
Krása korku spočívá v tom, že jako přírodní materiál se kůra, ze které se vyrábí, liší. Mohou se na ní vyskytovat „uzlíky“ či rozličné dírky, které jí dodávají jedinečný vzhled. Korkové podlahy jsou sice mimořádně příjemné na chůzi a mají dlouhou životnost, jsou však náchylnější k poškození.
Dbejte na to, abyste co nejrychleji setřeli všechny rozlité tekutiny nebo skvrny. Stojatá voda, pokud se nechá na podlaze, může vést k bobtnání desek, proto ji vždy otírejte dosucha. „Ochranný film na korkové podlaze se musí pravidelně obnovovat, aby udržela barvu. Přesto se časem projeví rozdíl v barvě mezi místem, kde stál nábytek, a prostorem volně přístupným,“ poznamenává odborník z Hornbachu.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora