Poradíme vám, jak vytopit koupelnu účinně a zároveň stylově

euro

Hledáte způsob, jak vytopit koupelnu účinně a zároveň stylově? Nejlepším řešením jsou topné žebříky či designové topné panely. Odbornice z Hornbachu radí, jak vybrat topné těleso do koupelny.
Výběr koupelnového radiátoru je důležitá věc. Abyste se mohli správně rozhodnout, měli byste zohlednit těchto šest hlavních kritérií.

Výkon a účel radiátoru
Nejdůležitějším parametrem při výběru topného koupelnového tělesa je jeho výkon. Ten se bude odvíjet od velikosti vytápěné místnosti, ale také účelu, pro který radiátor potřebujete. Příliš malý radiátor nebude mít dostatečnou sílu pro vyhřátí celé koupelny. Přílišný radiátor bude zase vypadat divně a náklady na topení budou vyšší, než by měly být.

„Pamatujte, že na metr krychlový je zapotřebí výkon sto wattů. Pokud si nejste jisti výběrem, poraďte se s odborníkem, který vám pomůže zvolit topné těleso s dostatečným výkonem pro vaši potřebu,“ říká Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen a vytápění nákupního řetězce Hornbach.

Na velikosti záleží
Rozměr radiátoru je velmi individuální parametr. Pokud ho plánujete využívat primárně k sušení ručníků, při výběru zohledněte počet členů domácnosti. „Pro dvoučlennou domácnost se doporučuje radiátor o velikosti alespoň 100 centimetrů, pro vícečlennou ideálně od 170 cm,“ radí odbornice. Pokud potřebujete kromě sušení ručníků místnost i vyhřívat, zvolte větší modely s dostatečným výkonem.

Způsob topení
Elektrické topení
Elektrický radiátor je naplněn zpravidla nemrznoucí kapalinou, kterou ohřívá integrované topné těleso. Instalace elektrického radiátoru je velmi jednoduchá, protože k jeho fungování jej stačí připojit k elektrické síti. V tomto případě topný systém nezávisí na topném systému v domě. Lze jej ovládat manuálně nebo ovladačem.
Teplovodní topení
Teplovodní radiátor se na rozdíl od elektrického ovládá naprosto stejně jako běžné těleso. Zatímco elektrický topný žebřík je připojen k elektrické síti, teplovodní je připojen k ventilům topného systému. Voda v něm proto cirkuluje. \“Tento radiátor se doporučuje domácnostem, které již mají funkční topný systém, protože je třeba připojit jej právě na něj,\“ upozorňuje M. Bínová.

Kombinované topení
Kombinovaný nebo hybridní radiátor spojuje oba předchozí způsoby vytápění do jednoho. To znamená, že jeho provoz může být v závislosti na preference elektrický i teplovodní. Výběr tohoto typu topení je užitečný zejména v domácnostech, kde je zapotřebí chladnou koupelnu vytopit i mimo topnou sezónu.

Materiál
Ocelové radiátory
Ocelové radiátory mají výhodu v tom, že se velmi rychle zahřejí, čímž poměrně rychle uvolňují teplo do místnosti. Tento odolný materiál se obvykle upřednostňuje také pro schopnost pokračovat v ohřívání i po vypnutí radiátoru.

Hliníkové radiátory
Topné žebříky z hliníku představují funkční řešení, díky kterému lze získat teplo mnohem rychleji než u ocelových radiátorů. Hliníkové radiátory se obvykle volí tehdy, když radiátor je třeba instalovat na tenké stěny nebo příčky. Důvod je velmi jednoduchý: hliník je podstatně lehčí než ocel, takže jeho hmotnost nebude mít na stěny příliš velký vliv. Přestože se hliníkové radiátory zahřejí velmi rychle, stejně rychle vychladnou a po vypnutí si neudrží teplo.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora