Trápí vás vlhkost v domě či bytě? Poradíme vám, co s tím dělat

euro

Nadměrná vlhkost zejména ve stěnách a zdech dozajista není to, po čem doma toužíme. Vlhkost způsobuje zdravotní problémy a ničí nemovitost. Jak se jí zbavit?
Ochlazení, nedostatek slunečních paprsků a srážek více, než je běžné, jsou jednou z příčin vlhnutí zdí. Na zvyšování vlhkosti v domácnosti se však podílíme také svým životním stylem – vařením, hygienou, sprchováním, sušením prádla, způsobem topení a větrání.

Rychlá pomoc
Pokud vám na stěnách ještě „nekvetou“ mrzké plísně a zvýšená vlhkost je zatím pouze ve vzduchu, pomoc je poměrně jednoduchá. V první řadě je třeba větrat. Nárazově, intenzivní, často a průvanem.

Tabu by mělo být sušení mokrého prádla na radiátorech a příliš dlouhé sprchování či koupání. Důležité je zapínat během pouštění vody v koupelně a vaření v kuchyni odsávání par. Vysokou vlhkost pomáhá snížit také absorpční odvlhčovač a nastavení topení na správnou teplotu. Šetření na topení se může prodražit, když bude třeba sanovat plesnivé stěny.

Vlhké stěny
Odstranit vlhkost ze stěn je již poněkud náročnější, doporučujeme však vyřešit tento problém co nejdříve. Bude to i rychlejší, i levnější. „Velmi praktické jsou injektážní materiály, při jejichž použití není třeba provádět dvojité vrtání ani utěsňovat injektážní otvory. Dají se použít pro sanaci všech typů zděných stěn,“ doporučuje Branislav Augustín ze Sika Slovensko.

Vhodné materiály
Stěny zbavené vlhkosti je pak třeba správně ošetřit. Na omítky stěn poškozených vlhkostí a solemi doporučuje odborník hotovou, paropropustnou sanační maltu, vhodnou pro ruční aplikaci. „Dá se použít na interiérovou i exteriérovou část konstrukce jednoduše jako omítka, přičemž se vyznačuje výbornou přilnavostí k podkladu,“ vysvětluje B. Augustín.

Šetření na správném místě
Podle zkušeností se při odstraňování vlhkosti neoplácí používat levné a zejména neověřené materiály. „Tady je třeba opravdu podotknout, že nejlevnější řešení často nevydrží ani svou deklarovanou životnost, naopak dražší systémy fungují déle. Důraz kladu na slovo systémy – to je alfa a omega kvalitní sanace vlhkých stěn,“ uzavírá odborník ze Siky.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora